Turkey KUG Kotlin/Everywhere Hakkında

Kotlin/Everywhere, dünya çapında birçok farklı kıta ve ülkede düzenlenen bir etkinliktir. Temel amacı Kotlin programlama dili ile neler yapılacağı üzerine odaklanmak ve geliştiricileri bilgilendirmektir. Etkinliğin en önemli yanı ise bu dili geliştiren JetBrains ve bu dile güvenen Google Developer tarafından desteklenmesidir. Kotlin kullanıcı grupları ve GDG tarafından birçok ülkede düzenlenen bu etkinliği Turkey KUG olarak 25 Ekim 2019 Cuma günü Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulu’nda düzenledik. Öncelikle etkinliğe katılan tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

Etkinliğimizin programı aşağıdaki gibidir.

10:00 Welcome
10:15 Intro to Kotlin (Talk) (General Kotlin)
11:15 Coroutines (Talk) (General Kotlin)
12:00 Lunch break
13:15 Kotlin Android fundamentals (Codelabs) (Android)
14:45 Introduction to Kotlin/Multiplatform (Talk) (Multi-platfrom)
15:30 How to setup a multi-platform project (Talk) (Multi-platfrom)
16:00 Intro to Kotlin Native (Talk) (Multi-platfrom)
16:30 Intro to Kotlin Native (Codelabs) (Multi-platfrom)
17:00 Event ends – THANK YOU

Her konu başlığının içeriğinde özetle şunları aktarmaya çalıştık.

Welcome: Kotlin/Everywhere etkinliğinin ne olduğu, kapsamı ve dünya genelinde yapılan bir faaliyet olduğu hakkında genel bir bilgilendirme yapıldı.

Intro to Kotlin (Talk) (General Kotlin): Kotlin programlama dilinin; özlülük, güvenlik, Java ile %100 uyumlu olması ve geliştirici dostu olması gibi dört temel özelliği hakkında bilgiler verildi. Tüm bu özellikleri anlatırken örnek kodlar ve uygulamalar ile konunun daha iyi anlaşılması sağlandı.

Coroutines (Talk) (General Kotlin): Geliştirdiğimiz uygulamaların daha hızlı ve performanslı çalışabilmesi için eşzamanlı programlama hakkında bilgi verildi. Process, Thread ve Coroutine kavramlarının ne olduğu ve aralarındaki ilişkiler örnek kod parçacıkları ile katılımcılara sunuldu.

Kotlin Android fundamentals: Kotlin programlama dilini kullanarak Android uygulama geliştirme hakkında temel bilgilerin verildiği bölümdür. Android uygulamaların anatomisi ve bir projenin temel bileşenlerinden bahsederek Dice Roller yani zar atma işlemini yapan bir uygulama geliştirdik. Ayrıca geliştirilen bir uygulamanın Play Store ortamına nasıl yükleneceği hakkında bilgilendirme yapıldı.

Introduction to Kotlin/Multiplatform (Talk) (Multi-platfrom): Kotlin programlama dilinin genel amaçlı olduğu ve Multiplatform özelliği ile tek bir kaynak kod yazarak Android/iOS ve Client/Server uygulamalarının daha kolay bir şekilde geliştirilebileceği hakkında bilgilendirme yaptığımız bölümdür.

How to setup a multi-platform project (Talk) (Multi-platfrom): Kotlin/Multiplatform uygulaması oluşturduğumuz bölümdür. Böyle bir proje ile tek bir ortak dosyanın nasıl JVM, JS ve Native’e derleneceğini ayrıntılı olarak anlattık

Intro to Kotlin Native (Talk) (Multi-platfrom): Kotlin/Native hakkında bilgiler verdiğimiz bölümdür. Bu özellik ile yazılan kodların Native yani binary’ye dönüştürülerek farklı platformlarda Kotlin kodunun çalışabilmesi sağlandı.

Intro to Kotlin Native (Codelabs) (Multi-platfrom): Kotlin/Native uygulaması oluşturduğumuz ve farklı platformlar için derlediğimiz bölümdür.

Etkinlik ile ilgili tüm sunum ve uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinliğimizden bazı kareler:

Etkinliğe katılan tüm katılımcılara Elmer Yazılım tarafından gönderilen ve JetBrains baskılı kalem, not defteri ve sticker hediye edildi. Oğuz ÜLKER nezdinde Elmer Yazılıma‘a destekleri için çok teşekkür ederiz.

Elmer Yazılım’dan gelen hediyeler

Ayrıca yine Elmer Yazılım tarafından gönderilen ve etkinlik sonunda sorduğumuz sorulara doğru cevap veren arkadaşlarımıza JetBrains baskılı tişörtlerden hediye ettik.

Mehmet Ali SICAK tarafından kaleme alınan ve Level Kitap yayınları tarafından basılan Kotlin kitabından üç katılımcıya hediye ettik. Tabi ki zor sorulara doğru cevap veren arkadaşlara 🙂

Etkinliğimize toplamda 30 kişi katıldı. Turkey KUG Lideri Mehmet Ali SICAK tarafından organize edilen bu etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşlar şunlardır.

Etkinliğin organize edilmesinde bizden desteğini esirgemeyen Öğr.Gör. Abdulaziz CEYLAN ve Öğr. Gör. Akın DOĞRU hocalarımıza ve onların nezdinde tüm Adıyaman Üniversite Besni Meslek Yüksekokulu personeline teşekkürü bir borç bilir ve hepsine ayrı ayrı saygılarımızı sunarız. Aynı okulda beraber çalıştığımız meslektaşım Serhat OKUR hocama etkinliğin öncesi, etkinlikte ve sonrasında bana olan desteğinden ve yardımlarından dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Son olarak katılım sağlayan tüm katılımcılara ve öğrencilerime sevgilerimi sunar her birine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Mutlu Son

UYARI: Etkinliğe katılan tüm arkadaşlarımızdan bu anketi doldurmalarını rica ederiz. Bu anket düzenlediğimiz etkinlik hakkında değerlendirmenizi öğrenmemiz açısından oldukça önem arz ediyor.

En iyi dileklerimle,
Mehmet Ali SICAK
Turkey KUG Leader

Yorum yapın

four × five =